Ledeni brijeg kulture: Skriveni faktori koji oblikuju naše ponašanje

Autor: Nedžad Junuzović

Šta zapravo znači pojam „kultura“?

Sjećam se komentara kolege iz razvojnog tima: „Znaš, čim u organizaciji počnu pričati o kulturi, meni iskustvo govori da od povišice nema ništa.” U prvi mah nisam znao kao da reagujem. I sam sam imao prilično nejasnu sliku o pojmu “kultura” i razlozima zbog kojih se taj termin toliko često ističe. Činilo mi se da ga ne razumijemo svi na isti način. Kako bih pronašao odgovore, posegnuo sam za Kljajićevim rječnikom stranih riječi – da, danas to možda zvuči neobično, ali u to vrijeme bio je to način usavršavanja vokabulara (i potencijalnog impresioniranja sagovornika). Nažalost, stara navika ovog puta mi nije pomogla.

Strah i „vještačka harmonija“

Ubrzo mi se ukazala prilika da iz prve ruke osjetim snagu i važnost termina čije značenje sam pokušavao razumjeti. Primijetio sam da u timu, kojem sam se nedavno pridružio, nedostaje otvorenih diskusija o tehničkim izazovima. A znamo – bez dobre diskusije nema ni dobrih odluka. Zamišljen, otišao sam na balkon, gdje sam sreo kolegu s početka ove priče. Na njegovo pitanje o čemu razmišljam, podijelio sam svoje zapažanje o „vještačkoj harmoniji” u timu.

Rekao mi je nešto što je bilo ključno za moje razumijevanje situacije: „Da li si svjestan da je skoro pola tima prije samo nekoliko mjeseci dobilo otkaz u prethodnoj firmi? Otkaz su dobili jer navodno nisu bili dovoljno dobri programeri. Zar stvarno misliš da će se slobodno uključiti u diskusije ako vjeruju da neko procjenjuje njihovo znanje na osnovu tih razgovora?

Ledeni brijeg kulture

Bio je to moj “aha” trenutak. Konačno sam mogao povezati sve dijelove slagalice. Kultura, najjednostavnije rečeno, je način na koji se ponašamo. Međutim, ponašanje je samo vrh ledenog brijega, njen vidljivi dio. Veći, nevidljivi dio kulture čine naša iskustva, stečena uvjerenja i stavovi nastali pod uticajem brojnih faktora kao što su tradicija, ideologije, obrazovanje itd.

Ponašanje članova tima, kojeg sam bio dio, reflektovalo je njihova stečena uvjerenja, u ovom slučaju strah od ponavljanja prošlih “grešaka”. Naš kolega izbjegava otvorene diskusije jer je uvjeren da bi one mogle ugroziti njegovu poziciju. Manjak diskusija vodio je ka lošijim odlukama, što je dalje uzrokovalo lošiji kvalitet isporučenog softvera, a to dalje pojačavalo pritisak i strah od otvorene diskusije – začarani krug.

Ovaj uvid pomogao mi je da shvatim važnost sistemskog posmatranja ponašanja. Umjesto da se fokusiram isključivo na ono što se vidi – izbjegavanje otvorenih diskusija – usmjerio sam se na otklanjanje sistemskih problema koji su uzrokovali takvo ponašanje. Odnosno na faktore koji su uzrokovali nedostatak psihološke sigurnosti. Kultura nije samo skup pravila i normi; ona je rezultat mnogo dubljih, često skrivenih, faktora. Razumijevanje toga ključ je za svaki tim koji želi postići dugoročne rezultate.

Ako prepoznate da vaš tim ili organizacija imaju slične izazove, pozivam vas da odabarete vrijeme za razgovor. Zajedno možemo istražiti rješenja i podijeliti iskustva.