Autor: Nedžad Junuzović
Prošle sedmice sam, u Sarajevu, prisustvovao odličnoj IQVIA konferenciji na temu digitalne transformacije zdravstvenog sektora. Na samom početku jedan od predavača je predstavio jasan scenarij koji priželjkujemo:,,Ako sam na odmoru u Španiji i trebam pomoć doktora želim da on ima pristup mom zdravstvenom dosijeu u Bosni i Herzegovini”. Navedeni scenarij je, kako stvari stoje, još uvijek u domenu “naučne fantastike” kako za zdravstveni sektor naše tako i ostalih evropskih zemalja. Na kraju dana održana je veoma zanimljiva panel diskusija radi koje zapravo i pišem ovaj tekst. Zapravo, pišem radi jednostavnog pitanja upućenog panelistima od strane jednog od učesnika konferencije: ,,OK, koji su nam naredni koraci?”. Naravno, misleći na naredne korake u pravcu digitalne transformacije zdravstvenog sektora u Bosni i Hercegovini. Pitanje jednostavno, ali očito ne i odgovor pa je sam kraj konferencije obilježen veoma živom i zanimljivom diskusijom.
Prije nego odgovorimo na pitanje o mogućim narednim koracima važno je razumjeti da digitalna transformacija nije samo jedan projekat već prilično složen proces integracije digitalnih tehnologija u sve aspekte poslovanja, što ima za rezultat značajne promjene u načinu rada same organizacije. Ovaj proces omogućava organizacijama da poboljšaju svoje operacije, kreiraju nove vrijednosti i ostvare konkurentsku prednost na tržištu. U suštini, digitalna transformacija ne odnosi se samo na uvođenje tehnologije, već i na promjenu organizacijske kulture i strukture organizacije. Digitalna transformacija je zapravo najvažniji proces koji organizacija treba postaviti i optimizovati ukoliko želi osigurati uspjeh u današnjem, veoma dinamičnom, okruženju.
Ako digitalnu transformaciju razumijemo kao proces, predstavljen dijagramom iznad, odgovor na pitanje o narednim koracima je prilično jednostavan. Prvi korak u digitalnoj transformaciji svake organizacije, pa tako i zdravstvenih ustanova, je kreiranje vlastite strategije digitalne transformacije (“digitalne strategije”). Digitalnom strategijom se utvrđuje mapa puta sa potencijalnim projektima i ciljevima koji se žele postići primjenom novih digitalnih rješenja. Na osnovu kreiranih digitalnih strategija nadležna kantonalna, federalna i državna ministarstva će imati osnovne informacije za donošenje potrebnih strategija, alociranje dodatnih sredstava i usaglašavanje regulativnih propisa na entitetskom i eventualno državnom nivou. Već postojeću kompleksnost vjerovatno dodatno povećava i neopravdani strah u javnom sektoru od gubitka nadležnosti na različitim nivoima javne uprave. U ovom smislu veoma je važno sve zdravstvene ustanove, zavode za javno zdravstvo na kantonalnom i entitetskom nivou, kao i zavode za zdravstveno osiguranje i reosiguranje kako na kantonima tako i na Federaciji BiH, tretirati kao jedinstven, integrisan sistem. Navedeno je, vjerovatno, samo jedna od specifičnosti država kao što je Bosna i Hercegovina.
Dakle, kreiranje digitalne strategije je prvi korak zajednički za sve organizacije, pa tako i zdravstvene ustanove. Naredne korake treba odrediti na osnovu konteksta u kojem se nalazi svaka od organizacija pojedinačno. Premda menadžment zdravstvenih ustanova najbolje poznaje kontekst u kojem se one nalaze to ćemo ovdje navesti samo neke od osnovnih preporuka:
- Formirajte tim: Na nivou zdravstvene ustanove formirajte tim u okviru kojeg će biti sva neophodna znanja i vještine da se uspostavi proces digitalne transformacije. Jasno definišete uloge u timu. Uspostavljanje navedenog procesa tretirajte i vodite kao projekat.
- Kreirajte digitalnu strategiju na kraći period: Digitalnu strategiju kreirajte na period od jednu, najviše dvije godine nakon čega ćete istu, na osnovu povratnih informacija ažurirati. Realizaciju počnite prioritetnim projektom iz definisane grupe (portfolia) projekata digitalne transformacije.
- Obezbijedite dovaljan nivo poslovne agilnosti prije početka implementacije: Prije početka implementacije prvog projekta iz portfolila osigurajte da struktura i procedure unutar organizacije omogućavaju dovoljan nivo poslovne agilnosti.
- Investirajte u vlastiti IT: Investirajte u razvoj vlastite IT organizacione jedinice, prije svega u smislu znanja i vještina upravljanja kompleksnim projektima. Nemojte prepuštati vođenje projekata isključivo vanjskim dobavljačima digitalnih (softverskih) rješenja. Vođenje projekata digitalne transformacije je prije svega vaš posao. Za vođenje ovih projekata angažujte najbolje ljude. Ukoliko nemate vlastiti kadar angažujte voditelja projekta koji nije uposlen od strane dobavljača digitalnog rješenja.
- Angažujte nepristrasnog konsultanta: Angažujte konsultanta za digitalnu transformaciju koji nije interesno vezan za digitalna rješenja na tržištu. Odaberite odgovarajućeg tek nakon što obavite razgovor sa više kandidata.
Vjerovatno ne treba naglašavati, pogotovo ne nedavnu COVID19 epizodu, koliko nam je digitalna transformacija zdravstvenog sektora svima važna.
Stoga, heroji u bijelom, hrabro naprijed… Za dobro svih nas.